تست شیرهای اطمینان


به طور کلی شیرهای اطمینان بر روی تجهیزات و ظروف تحت فشار نصب می‌شوند تا در مواقع بروز اختلا و آشفتگی در شرایط بهره‌برداری هر گونه فشار اضافی را آزاد و تخلیه نموده و بدین ترتیب از بروز انفجار، آتش‌سوزی یا هر خطر دیگری جلوگیری نماید.
به بیان ساده می‌توان گفت شیر اطمینان حافظ جان و سرمایه ما در واحد‌های صنعتی است. درست عمل نکردن شیرهای اطمینان می‌تواند منجر به افزایش بیش از حد و غیر عادی فشار در ظروف، مبدل‌ها، بویلرها و دیگر تجهیزات گردد.

بنابراین تست، تعمیرات اساسی و دورهای شیرهای اطمینان کاملاً ضروری می‌باشد. بدیهی است انجام تست و تعمیرات اساسی و دوره‌ای، یکی از بهترین راهکارهایی است که می‌تواند عملکرد صحیح شیر را در موقعیت‌های بحرانی تضمین نماید.

تست شیر اطمینان شامل دو مرحله میباشد:

۱) تنظیم شیر جهت پاپ کردن در Set Pressure

بدین منظور فشار هوای آزمایش را به آرامی تا فشار تنظیم (Set Pressure) شیر اطمینان افزایش میدهیم، در صورت عدم عملکرد مناسب    شیر اطمینان در فشار تنظیم با سفت کردن پیچ تنظیم، فشار فنر را افزایش و با شل کردن پیچ تنظیم، فشار فنر را کاهش میدهیم. این کار را تا رسیدن به فشار تنظیم و عمل کردن به موقع شیر اطمینان ادامه میدهیم.

باید قبل از انجام تست شیر اطمینان، به دقت گیج فشار را جهت اطمینان از صجت عملکرد بررسی نماییم.

۲) تنظیم فشار Blow Down

همانگونه که پیشتر اشاره شد دامنه مجاز تا ۱۰% پایینتر از فشار تنظیم میباشد. برای بررسی این امر پس از تنظیم فنر روی Set Pressure ، در قسمت تخلیه شیر اطمینان (discharge) آب قرار داده، فشار را تا ۱۰% پایینتر از فشار تنظیم فنر افزایش میدهیم و در صورت عدم مشاهده تشکیل حباب هوا در آب، تست شیر اطمینان بدرستی انجام گرفته، در غیر اینصورت پس از رفع عیب مجدداً آزمایش فوق را تکرار می نماییم.

در اغلب موارد، تست شیرهای اطمینان به نوعی شبیه‌سازی شرایط بحرانی است. یعنی شیر بر روی میز مخصوصی توسط بست‌های محکم بسته می‌شود و از ناحیه نازل ورودی آن، فشار گاز یا مایع بر زیر دیسکش وارد می‌گردد. فشار وارده مرتباً از طریق فشارسنج‌های نصب شده بر روی میز مخصوص، پایش و اندازه‌گیری می‌شود و درنهایت می‌توان دید که در چه فشاری شیر باز می‌شود و فشار دیسک خود را رها می‌سازد.

درصورتی که شیر در فشار مورد نظر باز نشود، با تنظیم مهره‌ی مخصوص فشار فنر بالای نشیمنگاه و تکرار تست، می‌توان شیر را تنظیم نمود.

– سیال تست

برای دستیابی به نتایج بهتر و واقعی‌تر توصیه می‌شود که شیر اطمینان توسط سیال واسطه‌ای که ماهیتاً شبیه سیال عملیاتی است تست شود. یعنی این که شیر اطمینانی که قرار است بر روی مسیر گاز یا بخار نصب شود یا گاز یا بخار و شیر اطمینانی که قرار است بر وری مسیر مایعات نصب شود، با سیال مایع تست می‌گردد.

– تست با هوا یا گاز

آن دسته از شیرهای اطمینان که بر وری مسیر گاز یا بخار یا هوای فشرده نصب می‌شوند را با گاز تست می‌کنند. اغلب دستگاه‌های تست شیرالات، مجهز به یک تقویت کننده‌ی تماماً نیوماتیکی فشار گاز یا هوا و یک مخزن ذخیره می‌باشند که غالباً در زیر میز تست جاسازی می‌شوند. این تقویت کننده فشار، هوای فشرده کارگاه با فشار ۷ بار دریافت کرده و فشار آن را افزایش داده و در مخزن ذخیره‌ای که منبع تأمین تست گاز می‌باشد، ذخیره می‌کنند.

– تست با مایع

آن دسته از شیرهای اطمینان که بر روی مسیر مایع نصب می‌شوند را با مایع تست می‌کنند. معمولا دستگاه‌های تست فشار شامل یک انباره می‌باشند. که در آن توسط گاز تحت فشار قرار می‌گیرند.

– منظور از فشار تنظیم چیست؟

تقریباً در تمام دنیا تعابیر و تعابیر متفاوتی برای فشار تنظیم ارائه می‌شود اما ما آن فشاری که در آن دیسک شیر شروع به حرکت به سمت بالا نموده و اولین صدای خروج سیال از شیر شنیده می‌شود را فشار تنظیم می‌گوییم.


منابع


سایر مقالات را می توانید در این قسمت ببینید.

2 دیدگاه ها

  1. اکبری گفت:

    فوق العاده جامع و کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + دوازده =